تنگ تامرادی

تنگ تامرادی

استان کهگیلویه و بویراحمد، جاذبه های متعددی را در دل خود جای داده است، از همین رو با سفر به این استان می توانید لحظات بسیار خوشی را در کنار همراهانتان بگذرانید. تنگ تامرادی یکی از جاذبه های طبیعی و همچنین بکری است که در این شهر یاسوج در این استان دیدنی واقع است.  فارغ از ارزش تاریخی، مهم‌ترین عاملی که گردشگران را با وجود سختی طی کردن مسیر به سوی این ناحیه می‌کشاند، طبیعت بسیار زیبا و آبشارهای باشکوه و پرعظمتی است که در این منطقه وجود دارد. این تنگ در روستایی قرار دارد که تا چندی پیش دسترسی به آن بسیار سخت بود اما اخیرا با جاده سازی هایی که در این منطقه صورت گرفته است دسترسی به تنگ تامرادی و روستای دیدنی و سرسبزی که در آن قرار دارد کار ساده ای شده است و گردشگران به راحتی می توانند به این منطقه نیز سفر کنند.
 
رفتن به شهر یاسوج و انتخاب مسیر یاسوج به تنگ تامرادی بهترین راه برای رفتن به این تنگ است. اگر شهر یاسوج را به‌عنوان اولین نقطه سفر هیجان‌انگیز خود انتخاب کنید، باید ابتدا وارد جاده یاسوج – بابامیدان شوید. بعد از طی کردن حدود 25 کیلومتر از مسیر این جاده، باید وارد جاده دیگری به اسم جاده سپیدار شوید و 10 کیلومتر دیگر هم برانید تا تابلوی جاده تنگ تامرادی را ببینید.
از اینجا وارد یک جاده اختصاصی خواهید شد که مقصد نهایی آن  تنگ تامرادی است. این جاده پر از جاذبه‌های طبیعی زیبا و البته پیچ‌وخم‌های تندوتیز است. بهتر است با آرامش این مسیر را طی کنید و تا رسیدن به مقصد از دیدن زیبایی‌های اطراف لذت ببرید. متاسفانه این جاده علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی خوبی ندارد پس خودتان باید همه جوانب احتیاط را رعایت کنید!

آبشار تنگ تامرادی
تنگ تامرادی 4 آبشار با ارتفاع 8 تا 10 متر دارد. ارتفاع بلندترین آبشار حدود 50 متر است. این نکته را به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید بدون تجهیزات و مهارت‌های لازم از همه این آبشارها دیدن کنید. برای پیمایش مسیر تنگ تامرادی به آمادگی جسمانی مناسب و تجهیزات صخره‌نوردی نیاز دارید.

در کنار زیبایی‌هایی این منطقه تامرادی از قدمت تاریخی فراوانی برخوردار شده است. در این تنگه از حضور سردار شجاع ایرنی در زمان‌های گذشته به گوش می‌رسد. طبق روایات و شنیده‌ها گفته شده که آریوبرزن سردار شجاع ایران در همین تنگ تامرادی زمان پادشاهی هخامنشیان با لشکر خود در مقابل حمله اسکندر مقدنی ایستادگی کرده و جنگ را پیروز شده است. روایت دیگر هم به زمان حکومت پهلوی تعلق دارد. به فرماندهی کی لهراسب ارتش رضا شاه با ایل بویراحمدی‌ها در این تنگه درگیر می‌شوند و بویراحمدی‌ها نهایت توان و مقاومت را در این درگیری از خود نشان می‌دهند. تاریخ در این منطقه به همین مقدار بسنده نکرده است. در مجاورت روستای حسین‌آباد قسمت ورودی تنگه تامرادی مقبره‌ای را می‌توانید ملاحظه کنید که به یکی از سرداران رشید و خوش آوازه دوران پادشاهی هخامنشیان تعلق دارد و از آن زمان به یادگار مانده است.

ثبت دیدگاه جدید

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *