راهنمای مهاجرت

یار مهاجر اولین و بزرگترین سامانه آنلاین مهاجرت در ایران است. ثبت درخواست مهاجرت ، جستجوی مکان های گردشگری و فرهنگی ، ثبت فرصت شغلی، نمایش و ثبت تور های گردشگری و راهنمایان تور از جمله امکانات یار مهاجر می باشد. در زیر روش های مهاجرتی و اینکه چگونه درخواست خود را ثبت کنید شرح داده شده است.

1. تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت در مهاجرت چیست؟

هر روش مهاجرتی که تا امروز نام آن را شنیده‌اید، در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرد: ویزا (Visa) اقامت (Residence Permit) به این معنی که از ابتدا یا به شما ویزا می‌دهند و یا کارت اقامت برای شما صادر می‌گردد. اما امکان ندارد از ابتدا به شما پاسپورت بدهند.

ویزا چیست؟

ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول مدت اعتبار ویزا، شما برخی از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید. مثلاً اگر ویزای تحصیلی بگیرید، پس از پایان دوره دانشگاهی خود باید به کشورتان بازگردید و یا آن را تبدیل کنید.

اقامت چیست؟

توسط بعضی از روش ها، شما و خانوادتان از همان ابتدا صاحب کارت اقامت (شهروندی) می‌شوید اما این اقامت تحت هیچ حالتی از همان ابتدا دائمی نیست.

معمولاً پس از گذر 5 سال از تاریخ صدور اقامت موقت (TRP)، امکان درخواست اقامت دائم (PR) را خواهید داشت. نکته مهم اینجاست که با داشتن اقامت هر کشوری (چه دائم چه موقت)، شما با دیگر شهروندان آن کشور هیچ تفاوتی از لحاظ حقوق شهروندی ندارید. می‌توانید حساب بانکی باز کنید، تسهیلات بانکی بگیرید، تحصیل رایگان داشته باشید، ملک، خودرو و… بخرید و در واقع تمام محدودیت‌هایی که در باب ویزا ذکر شد را نخواهید داشت. اگر شما کارت اقامت موقت یا دائم یکی از کشور‌های حوزه شنگن را بگیرید، قانونا در تمام کشورهای حوزه شنگن حقوق شهروندی دارید. برای مثال فردی که اقامت موقت خود را از کشور اتریش گرفته است می‌تواند از همان ابتدا در آلمان نیز کار، زندگی، تحصیل، افتتاح حساب و… داشته باشد.

تابعیت چیست؟

پس از گذر 3 تا 5 سال از صدور کارت اقامت دائم (یعنی حدوداً 8 تا 10 سال پس از اخذ اقامت موقت) شما امکان درخواست پاسپورت را خواهید داشت. در نظر داشته باشید معمولاً برای دریافت پاسپورت باید تاریخ، زبان، قوانین مدنی و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهید ولی اگر قبول نشدید نگران نباشید، می‌توانید هر چقدر خواستید مجددا اقدام کنید. در نهایت باید گفت که اخذ ویزا معمولاً هزینه کمتری دارد و شانس دریافت آن بستگی زیادی به صلاحیت‌های فردی متقاضی (تحصیلات، سن، سابقه کار، سطح زبان و…) دارد. اخذ ویزا مناسب ترین راهکار برای افراد واجد شرایط می‌باشد.

در یک جمع بندی کلی می توان اینطور گفت که ترکیه و قبرس شمالی جزو راحت ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان محسوب می شوند. این بدین خاطر است که ورود به این کشورها نیاز به ویزا نداشته، دارای هزینه های تحصیل و زندگی بسیار مناسبی در مقایسه با اروپا و آمریکا هستند و می توانند به عنوان یک مقصد مهاجرتی موقتی، سکوی پرتاب بسیار مناسبی برای پیشرفت و حرکت به سوی کشورهای برتر دنیا باشند. اما اگر دارای شرایط خاصی نظیر بودجه کافی برای سرمایه گذاری و خرید ملک در خارج از کشور هستید، راحت ترین کشور برای مهاجرت شما، ترکیه، یونان، فرانسه، اسپانیا و پرتغال خواهد بود. شما این امکان را دارید تا با پرداخت بودجه 250 تا 500 هزار یورویی، صاحب خانه در این کشورها شده و کارت اقامت ارزشمند اروپا را برای خود و خانواده دریافت کنید. همچنین در صورت داشتن شرایط ایده آل نظیر مدارک تحصیلی، تخصص و مهارت کاری و یا سرمایه قابل قبول برای کارآفرینی و یا سرمایه گذاری، مهاجرت برای شما سهل و آسان بوده و گزینه های بسیار زیاد و جذابی برای زندگی دائمی در خارج از کشور در پیش روی شما خواهد بود.

روش های مهاجرتی

افرادی که درحوزه فرهنگی، هنری و ورزشی در سطح بین المللی و ملی شاخص و شناخته شده هستند می توانند از طریق ویزای هنرمندی مهاجرت کنند.

بر اساس گزارشی که رسانه معتبر Us news هرساله بر اساس نظر سنجی‌های جامع  منتشر می‌کند، به‌طورکلی می‌توان گفت، کشورهایی چون کانادا، استرالیا، نیوزلند با داشتن کیفیت بالای زندگی جز 3 مقصد برتر در لیست بهترین کشور برای مهاجرت هنرمندان است. اما بعدازاین سه کشور، کشورهای انگلستان و آمریکا به دلیل دارابودن برترین دانشکده‌های هنری می‌توانند مقصد‌های بعدی برای هنرمندان علاقه‌مند به تحصیل باشند.