کشور کانادا

کشور کانادا

کشور کانادا یکی از کشور های پیشرفته و مدرن است که از لحاظ اقتصادی بسیار مستحکم می باشد. این کشور برترین دانشگاه ها در سطح جهان را در خود جای داده است. کانادا کشوری مهاجر پذیر می باشد که امروزه به یکی محبوب ترین مقاصد مهاجران در سراسر کشور تبدیل شده است. سطح بالای رفاه اجتماعی و فرنگی، اقتصاد قوی و در حال رشد و نرخ پایین بیکاری باعث شده متقاضیان مهاجرت به این کشور افزایش یابد. کشور کانادا، یکی از بزرگترین کشورهای جهان، در سال‌های اخیر مقصد محبوب مهاجرت برای تعداد زیادی از هم‌وطنان بوده است. دلایلی مثل نرخ بیکاری پایین، رفاه اجتماعی بالا و سهولت دریافت شهروندی کانادا، تاثیر غیرقابل‌انکاری در افزایش تقاضا برای «مهاجرت به کانادا» داشته‌اند. کانادا همچنین با ۲۲ درصد جمعیت مهاجر، جزو مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است. مهاجرت و زندگی در کشور کانادا، از روش‌های مختلفی مانند کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج و غیره امکان‌پذیر است.

مهاجرت به کانادا به رتبه یک پر تقاضاترین مقصد برای ایرانیان رسید. 
 
پذیرش سالانه حداقل 400 هزار مهاجر توسط کانادا
.
وزیر مهاجرت کانادا برنامه سه ساله مهاجرت ( از سال 2021 تا سال 2023 ) خود را اعلام کرد. این کشور قصد دارد که بیشتر میزان مهاجر در تاریخ خود را پذیرا باشد. در طول سه سال آینده ، کانادا قصد دارد تا این تعداد مهاجر را به سمت خود جذب کند :
سال 2021 : به تعداد 401 هزار مهاجر
سال 2022 : به تعداد 411 هزار مهاجر
سال 2023 : به تعداد 421 هزار مهاجر
مطابق این برنامه سه ساله ، کانادا می خواهد خوش آمدگوی 60٪ از تمام مهاجرین تحت برنامه های مهاجرتی دسته اقتصادی خود باشد که شامل شامل برنامه های تحت سیستم اکپرس اینتری ( Express Entry ) و برنامه گزینش استانی ( PNP ) است.
دلیل افزایش پذیرش مهاجران ، جبران خسارات اقتصادی و جنبه های منفی سالخوردگی جمعیت ( 18٪ جمعیت کانادا بالای 65 سال سن دارند ) و پایین بودن نرخ زاد و ولد ( 1.47 تولد در هر زن کانادایی ) در این کشور می باشد.

روش های مهاجرتی

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسر شیپ ، مهاجرت به کانادا از طریق تولد فرزند ، مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت ، مهاجرت از طریق تمکن مالی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا سه مرحلۀ اصلی دارد:

  1. گرفتن پذیرش تحصیلی
  2. گرفتن ویزای تحصیلی و
  3. گرفتن اِستادی پرمیت (Study Permit)
 
یکی از اصلی ترین مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا، انجام مقدمات قبل از پذیرش می باشد. مقدمات قبل از پذیرش شامل موارد زیر می باشد:

اخذ مدرک زبان معتبر:

یکی از مهمترین شرایط رفتن به کانادا برای تحصیل، داشتن مدرک زبان می باشد. با توجه به اینکه زبان تحصیل در کانادا انگلیسی و فرانسوی می باشد، می بایست پس قبل از اقدام زبان تحصیل خود را انتخاب نمایید و مدرک معتبر مورد نظر را اخذ نمایید. توجه نمایید که در هنگام ارسال مدارک می بایست مدرک زبان خود را نیز به پیوست مدارک ارائه دهید به همین جهت بهتر است اندکی زودتر اقدام به فراگیری زبان نمایید.

آزاد سازی و ترجمه مدارک:

با توجه به اینکه برخی از دانشگاه ها تا یک بازه زمانی خاص اصل مدرک دانشجو را ارائه نمی دهند، بهتر است زودتر اقدام به آزاد سازی مدرک خود نمایید و پس از آن می بایست مدارک را ترجمه نمایید. دقت کنید که می بایست حتما این کار را توسط دارالترجمه های رسمی ممهور به مهر دادگستری انجام دهید.

انتخاب دانشگاه:

انتخاب رشته ای که آینده شغلی مناسبی داشته باشد یکی از مهمترین تصمیم های مهاجرت تحصیلی می باشد که در این مرحله بهتر است ابتدا از یک مشاور کمک بگیرید. یک مشاور متبحر که هم از دانشگاه های معتبر کانادا و هم از رشته های مهم، آینده دار و پولساز آگاهی داشته باشد بسیار در این زمینه کمک می کند. پس از انتخاب رشته تحصیلی می بایست ایالت و شهر محل تحصیل و پس از آن دانشگاهی که رشته انتخابی شما را ارائه دهد، انتخاب نمایید.

 

اخذ پذیرش تحصیلی

پس از انجام مقدمات می بایست از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت نمایید و پس از آن برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. برای انجام این مرحله از مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا متقاضی می بایست کارهای زیر را انجام دهد:

تکمیل فرم های پذیرش تحصیلی:

در این مرحله می بایست فرم های درخواست پذیرش تحصیلی را تکمیل کنید و همراه با مدارک خواسته شده، انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه علمی خود، در سایت دانشگاه مورد نظر آپلود کنید.

پرداخت اپلیکیشن فی:

اپلیکیشن فی مبلغی است که متقاضی به حساب دانشگاه پرداخت می کند تا دانشگاه پرونده متقاضی را بررسی کند. مبلغ اپلیکیشن فی بسته به دانشگاه متفاوت می باشد و تقریبا 100 الی 250 دلار است. 

دیپازیت شهریه دانشگاه:

دانشگاه پس از تاییدیه ابتدایی پرونده متقاضی از دانشجو درخواست می کند تا هزینه یک ترم را پرداخت نماید و پس از آن برای متقاضی نامه پذیرش تحصیلی صادر می کند. متقاضی با داشتن این نامه می تواند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید.

 

دریافت ویزای تحصیلی

متقاضی می بایست پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه، اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نماید. متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی می بایست مراحل زیر را طی نماید.

ارسال مدارک به سفارت:

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا می بایست فرم پذیرش تحصیلی را به همراه مدرک زبان، مدارک و فرم های لازم  به سفارت ارسال نمایید.

انگشت نگاری:

برای این امر می بایست حداکثر یک ماه پس از ارسال مدارک به سفارت کانادا به مرکز بیومتریک مراجعه نمایید. برای این امر می بایست از سایت VFS وقت دریافت کنید و به یکی از مراکز بیومتریک در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، ارمنستان و آذربایجان مراجعه نمایید. 

پرداخت هزینه ها:

حدود 150 دلار هزینه های مربوط به بررسی پرونده برای سفارت می باشد و هزینه انگشت نگاری و بیومتریک 85 دلار می باشد. در صورتی که متقاضی زیر 14 سال باشد و برای ویزای دانش موزی اقدام نموده است، تنها کافی است 150 دلار پرداخت نماید چراکه مرحله انگشت نگاری برای این سن لازم نیست.

 

چه دانشجویی نمی تواند همزمان با تحصیل در کانادا کار کند؟
  • دانشجویان پاره وقت
  • دانشجویانی که در مقطع دبیرستان به صرت تمام وقت تحصیل می کنند.
  • اگر به عنوان یک فارغ التحصیل می خواهید در کانادا کار کنید باید درخواست مجوز کار پس از تحصیل دهید و تا زمانی که این مجوز برای شما صادر شود شما می توانید. در کانادا کار کنید در غیر اینصورت باید کانادا را ترک کنید.
  • دانشجویانی که بورسیه شدند.
  • دانشجویانی که در دوره های زبان اموزی ثبت نام کرده اند.
  • دانش آموزانی که از آژانس توسعه بین المللی کانادا (CIDA) پول دریافت می کنند.
  • دانش آموزانی که قبلا ازفرصت کار در بیرون از محیط دانشگاه استفاده کرده اند و به دلیل عدم رعایت قوانین از ادامه آن محروم شدند.

پرسش ها

اکسپرس اینتری Express Entry سریع ترین روش مهاجرت به کانادا است. در این سیستم رتبه بندی، افرادی که بیشترین امتیاز را بگیرند می توانند اقامت کانادا را اخذ کنند

اجاره آپارتمان در کانادا

بهترین زمان جهت ورود به کانادا از ماه آوریل تا ماه جون می باشد که مصادف با نوروز ایرانیان است و این موضوع باعث خرسندی است. ولی البته قیمت ها در این فصل، بیشتر است. در عوض، در فصل زمستان قیمت ها کمتر می باشد. قسمت عمده هزینه زندگی در کانادا را هزینه مسکن و اجاره منزل تشکیل میدهد. اجاره منزل در کانادا می تواند ماهیانه پرداخت شود.

 
شهرهای کانادا هزینه خرید خانه ای مستقل هزینه خرید آپارتمان (یک خوابه) هزینه اجاره آپارتمان (یک خوابه)
ونکوور ۱,۵۰۰,۰۰۰ ۶۰۰,۰۰۰ ۱,۵۰۰
تورنتو ۱,۲۰۰,۰۰۰ ۵۰۰,۰۰۰ ۱,۴۰۰
مونترال ۵۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۹۰۰
اتاوا ۳۸۰,۰۰۰ ۲۵۰,۰۰۰ ۱,۰۰۰
کلگری ۵۰۰,۰۰۰ ۳۵۰,۰۰۰ ۱,۲۰۰
هلیفکس ۳۵۰,۰۰۰ ۲۰۰,۰۰۰ ۸۰۰
وینیپک ۳۰۰,۰۰۰ ۱۷۰,۰۰۰ ۹۰۰

 

هزینه حمل‌ونقل در کانادا

 
انواع حمل و نقل در کانادا هزینه (دلار کانادا)
هزینه رفت وآمد با وسایل نقلیه عمومی 3.20
هزینه ماهانه رفت وآمد با وسایل نقلیه عمومی 90
هزینه رفت و آمد با تاکسی (به ازای هر کیلومتر 2 دلار اضافه می‌شود) 4
بنزین (1 لیتر) 1.23
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (یا ماشین جدید معادل) 26,000
تویوتا کرولا سدان 1.6 لیتری 97 کیلووات Comfort (یا مشابه خودروی جدید)
24809
 

هزینه غذا و مواد غذایی در کانادا

قیمت اقلام غذایی قیمت (دلار کانادایی CAD)
وعده های غذایی، رستوران ارزان قیمت ۱۷ دلار
یک وعده در مک‌دونالد ۱۰ دلار
کاپوچینو ۴.۲۵ دلار
کوکا – پپسی ۲.۲۳ دلار
بطری آب ۱.۸۳ دلار
یک لیتر شیر ۲.۵۰ دلار
یک کیلو برنج ۳.۹۲ دلار
یک کیلو گوشت ۱۵.۰۱ دلار
یک کیلو فیله مرغ ۱۳.۲۶ دلار
تخم مرغ ۳.۴۵ دلار
پنیر محلی ۱۲.۶۵ دلار
۵۰۰ گرم نان سفید ۲.۹۰ دلار
 

هزینه آب و برق و گاز

نوع خدمات هزینه (دلار کانادا)
برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله (ماهانه برای آپارتمان 85 مترمربعی ) 166.68
تعرفه هر دقیقه تلفن همراه 0.34
اینترنت ADSL 79.81

هزینه پوشاک در کانادا

نوع پوشاک قیمت به دلار کانادا
کفش ورزشی (Adidas، Nice و…) ۱۱۵ دلار
کفش چرم رسمی ۱۲۵ دلار
شلوار جین (برند Levis و دیگر برندهای مشابه) ۷۹ دلار
لباس تابستانی (برند Zara و یا دیگر برندهای مشابه) ۶۵ دلار
 
 

عنوان شغلی درآمد متوسط سالانه به دلار کانادا

 
شغل میانگین حقوق سالیانه (دلار کانادا)
پزشک متخصص ۱۱۱,۳۶۰ دلار
دندان پزشک ۱۴۲,۸۰۰ دلار
مدیر اجرائی ۱۳۰,۸۰۰ دلار
وکیل ۱۰۷,۴۰۰ دلار
قضات فدرال ۱۱۲,۴۴۰ دلار
جنگلداری (قطع درختان و بخش حمایت) ۶۱,۸۲۴ دلار
معدنچی (حفاری معدن، نفت و…) ۱۰۵,۸۴۰ دلار
مدیر خدمات (خدمات آب، برق، گاز و…) ۹۷,۲۰۰ دلار
مدیر ساخت و ساز ۸۳,۰۰۰ دلار
تجارت عمده فروشی ۸۵,۰۰۰ دلار
مدیر اداره دولتی ۱۱۰,۰۰۰ دلار
کارمند بانک ۳۶,۱۲۳ دلار
حسابدار ۵۷,۵۰۰ دلار
رزرو شن ۳۱,۳۰۴ دلار
مشاور مالی ۵۷,۴۱۰ دلار
برنامه نویس وب ۵۲,۲۶۲ دلار
ناظر لوله کش ۸۱,۰۰۰ دلار
جوشکار ۴۰,۹۲۷ دلار
افسر پلیس ۸۸,۰۰۰ دلار
راننده ماشین های سنگین ۴۴,۸۳۶ دلار
اپراتور دستگاه کف شور ۲۲,۵۱۴ دلار
آشپز فست فود ۲۰,۹۹۴ دلار
ظرف شور ۲۱,۲۸۶ دلار
گارسون رستوران ۲۵,۵۴۵ دلار
پرستار کودک ۲۰,۸۸۰ دلار
 
 

ایتم برای نمایش وجود ندارد.

ایتم برای نمایش وجود ندارد.

ثبت دیدگاه جدید

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *